Trending News

CWG 2022 Day 1 schedule: Events, Fixtures, Timings in IST

The multi-sport events will cover 19 sports in span of 11 days.

Aakash Srivastava Author

Updated - 20 July 2022 4:09 pm

The highly-anticipated Commonwealth Games is all set to kick start from July 28th till August 28th in Birmingham. The multi-sport event will cover 19 sports in span of 11 days, as the 22nd edition of the games has introduced couple of new events in the marquee tournament.

A day after the opening ceremony, the proceedings of the games will begin on July 29, 2022. Even without shooting being a part of the sports roster, Indian contingent possesses enough strength to be one of the top four medal contenders alongside hosts England, Australia, Canada and New Zealand.

The likes of Squash stars Sourav Ghoshal, and Joshna Chinappa, Indian Table Tennis team, and India’s Badminton contingent will be in action on Day 1.

Lets look at the complete schedule of Day 1 of CWG 2022.

Day 1, 29th July, 2022:

Aquatics – Swimming and Para Swimming, Sandwell Aquatics Centre

(15:00 – 17:00)
Men’s 400m Freestyle Heats
Women’s 400m Individual Medley Heats
Women’s 200m Freestyle Heats
Men’s 100m Backstroke S9 Heat
Women’s 100m Freestyle S9 Heat
Men’s 50m Butterfly Heats
Women’s 50m Breaststroke Heats
Men’s 100m Backstroke Heats
Women’s 100m Butterfly Heats
Men’s 200m Breaststroke Heats
Mixed 4x100m Freestyle Relay Heats

(23:30 – 2:30)
Women’s 400m Individual Medley Final
Women’s 200m Freestyle Final
Men’s 400m Freestyle Final
Men’s 100m Backstroke S9 Final
Women’s 100m Freestyle S9 Final
Men’s 50m Butterfly Semi-Finals
Women’s 50m Breaststroke Semi-Finals
Men’s 100m Backstroke Semi-Final
Women’s 100m Butterfly Semi-Final
Men’s 200m Breaststroke Final
Mixed 4x100m Freestyle Relay Final

Badminton, The NEC Hall 5:

(13:30 – 17:00)
Mixed Team Event Qualifying Round 1
England v Barbados
Singapore v Mauritius
South Africa v Jamaica
Malaysia v Zambia

(18:30 – 22:00)
Mixed Team Event Qualifying Round 1
Scotland v Maldives
India v Pakistan
Canada v Uganda
Australia v Sri Lanka

(23:30 – 3:00)
Mixed Team Event Qualifying Round 2
Malaysia v Jamaica
England v Mauritius
Singapore v Barbados
South Africa v Zambia

Basketball 3×3 and Wheelchair Basketball 3×3, Smithfield

(20:00 – 22:30)
Men’s Basketball 3×3 – Group A
Women’s Basketball 3×3 – Group A
Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group A
Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group A

(00:00 – 2:30)

Men’s Basketball 3×3 – Group A
Women’s Basketball 3×3 – Group A
Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group B
Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Group B

Boxing, The NEC Hall 4:

(16:30 – 19:30)
Men’s & Women’s Preliminary Round of 32

(23:00 – 1:30)
Men’s & Women’s Preliminary Round of 32

Cricket T20, Edgbaston Stadium

(15:30 – 19:00)
Women’s Group A Match: Australia v India

(22:30 – 2:00)
Women’s Group A Match: Pakistan v Barbados

Cycling – Track and Para Track, Lee Valley VeloPark

(14:30 – 17:30)
Women’s Tandem B – Sprint Qualification
Women’s 4000m Team Pursuit Qualification
Men’s 4000m Team Pursuit Qualification
Women’s Team Sprint Qualification
Women’s Tandem B – Sprint Semi-Finals
Men’s Team Sprint Qualification

(20:30 – 23:00)

Women’s Tandem B – Sprint Finals
Men’s Tandem B – 1000m Time Trial
Women’s 4000m Team Pursuit Finals
Men’s 4000m Team Pursuit Finals
Women’s Team Sprint Finals
Men’s Team Sprint Finals

Gymnastics – Artistic, Arena Birmingham

(13:30 – 19:00)
Men’s Team Final & Individual Qualification – Subdivision 1
Men’s Team Final & Individual Qualification – Subdivision 2

(21:30 – 1:00)
Men’s Team Final & Individual Qualification – Subdivision 3

Hockey, University of Birmingham Hockey and Squash Centre

(13:30 – 17:00)
Women’s Group Match
New Zealand v Kenya
South Africa v Scotland

(18:30 – 22:00)

Women’s Group Match
India v Ghana
Canada v Wales

(23:30 – 3:00)

Men’s Group Match
England v Ghana
New Zealand v Scotland

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, Victoria Park:

(13:00 – 18:15)

Women’s Singles Sectional Play – Round 1
Para Men’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 1
Men’s Triples Sectional Play – Round 1
Women’s Singles Sectional Play – Round 2
Para Women’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 1
Men’s Triples Sectional Play – Round 2

(19:30 – 0:45)

Men’s Pairs Sectional Play – Round 1
Para Men’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 2
Women’s Fours Sectional Play – Round 1
Men’s Pairs Sectional Play – Round 2
Para Women’s Pairs B6-B8 Sectional Play – Round 2
Women’s Fours Sectional Play – Round 2

Netball, The NEC Arena:

(16:30 – 20:00)
England v Trinidad & Tobago
Australia v Barbados

(22:30 – 2:00)
Jamaica v Wales
New Zealand v Northern Ireland

Rugby Sevens, Coventry Stadium:

(13:30 – 18:00)
Women’s Group Match
Men’s Group Match

(22:00 – 2:30)
Women’s Group Match
Men’s Group Match

Squash, University of Birmingham Hockey and Squash Centre: 

(16:30 – 19:45)

Women’s Singles Preliminary Round of 64
Men’s Singles Preliminary Round of 64

(22:30 – 1:00)
Men’s Singles Preliminary Round of 64
Table Tennis and Para Table Tennis, The NEC Hall 3

(14:00 – 19:00)
Women’s Team Event Qualifying Round 1
Men’s Team Event Qualifying Round 1

(20:30 – 1:30)
Women’s Team Event Qualifying Round 2
Men’s Team Event Qualifying Round 2

Triathlon and Para Triathlon, Sutton Park

(15:30 – 20:30)
Men’s Individual (Sprint Distance) Final
Women’s Individual (Sprint Distance) Final

HAVE A GREAT DAY WITH TOP STORIES IN THE WORLD OF SPORTS

Join our Family Today!
Prev Next Story