Trending News

CWG 2022 Day 5 Schedule: Updated Timings And List of Events For August 2

On August 2, Judo, Badminton, Table Tennis, Basketball 3x3 will feature medal matches in some categories.

Tanishq Sharma Author

Updated - 2 August 2022 11:12 am

The Day 5 action from the CWG 2022 will begin at 01:00 pm IST with certain Swimming events’ medal ceremonies to take place from 11:30 pm IST. On August 2, Judo, Badminton, Table Tennis, and Basketball 3×3 will feature medal matches in some categories.

The 23rd edition of the Commonwealth Games will take place at four regional sites in the state of Victoria, Australia from March 17 to March 29, 2026.

Let’s look at complete India as well as the overall schedule for Day 5 of CWG 2022.

Commonwealth Games Day 5 India schedule

Athletics

Qualifying Rounds, Men’s Long Jump: M Sreeshankar and Muhammed Anees Yahiya – 2:30 PM IST

Qualifying Rounds, Women’s Shot Put: Manpreet Kaur – 3:30 PM IST

Final, Women’s Discus Throw: Navjeet Kaur Dhillon and Seema Punia – 12:52 AM IST (August 3)

Hockey

Women’s Pool A: India vs England – 6:30 PM IST

Weightlifting

Final, Women’s 76kg: Punam Yadav – 2:00 PM IST

Final, Men’s 96kg: Vikas Thakur – 6:30 PM IST

Final, Women’s 87kg: Usha Kumara – 11:00 PM IST

Boxing

Round of 16, men’s welterweight 67kg: Rohit Tokas vs Alfred Kotey (Ghana) – 11:45 PM IST

Badminton

Gold medal match, mixed team: India vs Malaysia – 5:30 PM IST

Table Tennis

Gold medal match, men’s team: India vs Singapore – 6:00 PM IST

Lawn Bowls

Section B, women’s pairs: India vs New Zealand – 1:00 PM IST

Section D, men’s singles: Mridul Borgohain vs Shannon McIlroy (New Zealand) – 4:15 PM IST

Gold medal match, women’s fours: India vs South Africa – 4:15 PM IST

Section C, men’s fours: India vs Fiji – 8:45 PM IST

Section C, women’s triples: India vs England – 8:45 PM IST

Squash

Plate semi-finals, women’s singles: Sunayna Kuruvilla vs Faiza Zafar (Pakistan) – 8:30 PM IST

Semi-finals, men’s singles: Saurav Ghosal vs Paul Coll (New Zealand) – 9:15 PM IST

Swimming

Heats, men’s 200m backstroke: Srihari Nataraj – 3:00 PM IST

Heats, men’s 1500m freestyle: Advait Page and Kushagra Rawat – 4:10 PM IST

Finals, men’s 200m backstroke: (If Srihari Nataraj qualifies) – 11:43 PM IST

Finals, men’s 100m butterfly: (If Sajan Prakash qualifies) – 12:19 AM IST (August 3)

Commonwealth Games August 2 Complete Schedule

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, Victoria Park
(13:00 – 19:30)

Men’s Pairs – Medal Matches

Women’s Triples Sectional Play – Round 1

Women’s Pairs Sectional Play – Round 1

Women’s Fours – Medal Matches

Men’s Singles – Sectional Play – Round 1

Para Mixed Pairs B2-B3 Sectional Play – Round 4

(20:45 – 23:30)

Para Men’s Pairs B6-B8 – Medal Matches

Men’s Fours Sectional Play – Round 1

Women’s Triples Sectional Play – Round 2

Hockey, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(13:30 – 17:00)

Women’s Group Match

New Zealand v Australia

Ghana v Canada

(18:30 – 22:00)

Women’s Group Match

India v England

Kenya v South Africa

Weightlifting, The NEC Hall 1
(14:00 – 16:30)

Women’s 76kg

(18:30 – 21:00)

Men’s 96kg

(23:00 – 1:30)

Women’s 87kg

Athletics and Para Athletics, Alexander Stadium
(14:30 – 18:00)

Men’s Long Jump Qualifying Rounds – A & B

Women’s Heptathlon 100m Hurdles

Men’s 100m Round 1

Men’s Discus Throw Qualifying Rounds – A

Women’s Heptathlon High Jump – A & B

Women’s 800m Round 1

Women’s 100m Round 1

Men’s Discus Throw Qualifying Rounds – B

Women’s 1500m T53/54 Round 1

(23:00 – 2:30)

Women’s Heptathlon Shot Put

Women’s Pole Vault Final

Men’s 400m Hurdles Round 1

Men’s High Jump Qualifying Rounds – A & B

Men’s 100m T45-47 Final

Men’s 110m Hurdles Round 1

Men’s 10000m Final

Women’s Discus Throw Final

Women’s Heptathlon 200m

Women’s 100m T37/38 Final

Women’s 100m T33/34 Final

Judo, Coventry Arena
(14:30 – 19:30)

Women’s -63kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage

Women’s -70kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage

Men’s -73kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage

Men’s -81kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage

(21:30 – 0:15)

Women’s -63kg Medal Contests

Men’s -73kg Medal Contests

Women’s -70kg Medal Contests

Men’s -81kg Medal Contests

Aquatics – Swimming and Para Swimming, Sandwell Aquatics Centre
(15:00 – 17:00)

Men’s 200m Backstroke Heats

Women’s 200m Butterfly Heats

Men’s 100m Butterfly S10 Heat

Women’s 200m Individual Medley SM10 Heat

Men’s 50m Freestyle Heats

Women’s 50m Backstroke Heats

Mixed 4x100m Medley Relay Heats

Men’s 1500m Freestyle Heats

(23:30 – 2:30)

Women’s 100m Freestyle Final

Men’s 100m Butterfly Final

Women’s 100m Breaststroke Final

Women’s 100m Freestyle Medal Ceremony

Men’s 100m Butterfly Medal Ceremony

Men’s 200m Backstroke Final

Women’s 200m Butterfly Final

Women’s 100m Breaststroke Medal Ceremony

Men’s 200m Backstroke Medal Ceremony

Men’s 100m Butterfly S10 Final

Women’s 200m Individual Medley SM10 Final

Women’s 200m Butterfly Medal Ceremony

Men’s 50m Freestyle Semi-Finals

Women’s 50m Backstroke Semi-Finals

Men’s 50m Breaststroke Final

Men’s 100m Butterfly S10 Medal Ceremony

Women’s 200m Individual Medley SM10 Medal Ceremony

Men’s 50m Breaststroke Medal Ceremony

Women’s 800m Freestyle Final

Mixed 4x100m Medley Relay Final

Badminton, The NEC Hall 5
(15:30 – 19:30)

Mixed Team Event Bronze Medal Match

(22:00 – 2:00)

Mixed Team Event Gold Medal Match

Cricket T20, Edgbaston Stadium
(15:30 – 19:00)

Women’s Group B Match: England v South Africa

(22:30 – 2:00)

Women’s Group B Match: Sri Lanka v New Zealand

Table Tennis and Para Table Tennis, The NEC Hall 3
(15:30 – 21:00)

Men’s Team Event Bronze Medal Match

Men’s Team Event Gold Medal match

Boxing, The NEC Hall 4
(16:30 – 19:30)

Men’s & Women’s Preliminary Round of 16

(23:00 – 2:15)

Men’s & Women’s Preliminary Round of 16

Netball, The NEC Arena
(16:30 – 20:00)

Australia v Wales

Jamaica v Scotland

(22:30 – 2:00)

England v Uganda

New Zealand v Trinidad & Tobago

Gymnastics – Artistic, Arena Birmingham
(17:30 – 21:30)

Men’s Vault Final

Women’s Balance Beam Final

Men’s Parallel Bars Final

Women’s Floor Exercise Final

Men’s Horizontal Bar Final

Beach Volleyball, Smithfield
(19:00 – 22:00)

Women’s Group Match – Australia v Trinidad & Tobago

Women’s Group Match – Vanuatu v Solomon Islands

Men’s Group Match – Canada v St Kitts & Nevis

(23:30 – 2:30)

Men’s Group Match – The Gambia v Sri Lanka

Women’s Group Match – England v Scotland

Women’s Group Match – Cyprus v Sri Lanka

Basketball 3×3 and Wheelchair Basketball 3×3, Smithfield
(19:30 – 22:30)

Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Classification Match 5v6

Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Classification Match 5v6

Men’s Basketball 3×3 – Bronze Medal Match

Women’s Basketball 3×3 – Bronze Medal Match

Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Bronze Medal Match

Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Bronze Medal Match

(0:00 – 2:30)

Men’s Wheelchair Basketball 3×3 – Gold Medal Match

Women’s Wheelchair Basketball 3×3 – Gold Medal Match

Men’s Basketball 3×3 – Gold Medal Match

Women’s Basketball 3×3 – Gold Medal Match

Squash, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(20:30 – 0:00)

Women’s Singles Semi-final

Women’s Singles Plate Semi-final

Men’s Singles Semi-final

Men’s Singles Plate Semi-final

(Timings are subject to change)

HAVE A GREAT DAY WITH TOP STORIES IN THE WORLD OF SPORTS

Join our Family Today!
Prev Next Story