Trending News

CWG 2022 Day 6 schedule: Events, Fixtures, Timings in IST

The Day 6 of CWG 2022 will witness the medal ceremonies of events like squash, weightlifting, athletics, judo, aquatics, and cycling in certain categories.

Tanishq Sharma Author

Updated - 21 July 2022 12:10 pm

A total of 72 countries and territories will be taking part in the 22nd edition of the Commonwealth Games in the English city of Birmingham. The quadrennial showpiece is scheduled to kick-off from July 28 to August 8, 2022

The Indian contingent for the Birmingham Games 2022 includes a total of 225 players participating in different categories. The 22nd edition of CWG has included Women’s T20 cricket, Basketball 3×3, wheelchair Basketball 3×3, and para Table Tennis.

The Day 6 of CWG 2022 will witness the medal ceremonies of events like squash, weightlifting, athletics, judo, aquatics, and cycling in certain categories.

Let’s look at the complete schedule for Day 6 of CWG 2022.

August 3 – Day 6

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, Victoria Park
(13:00 – 18:15)

Women’s Pairs Sectional Play – Round 2
Men’s Singles – Sectional Play – Round 2
Women’s Pairs Sectional Play – Round 3
Men’s Singles – Sectional Play – Round 3

(19:30 – 1:15)

Para Women’s Pairs B6-B8 – Medal Matches
Women’s Triples Sectional Play – Round 3
Men’s Fours Sectional Play – Round 2
Men’s Fours Sectional Play – Round 3
Para Mixed Pairs B2-B3 Sectional Play – Round 5
Women’s Triples Sectional Play – Round 4
Para Women’s Pairs B6-B8 – Medal Ceremony

Hockey, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(13:30 – 17:00)

Women’s Group Match
Australia v Scotland
Canada v India

(18:30 – 22:00)

Men’s Group Match
Canada v India
Wales v Ghana

(23:30 – 3:00)

Men’s Group Match
Pakistan v Scotland
South Africa v Australia

Squash, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(13:30 – 17:30)

Mixed Doubles Preliminary Round of 32
Mixed Doubles Preliminary Round of 32
Mixed Doubles Preliminary Round of 32
Women’s Singles Plate Final
Mixed Doubles Preliminary Round of 32
Men’s Singles Plate Final

(20:30 – 1:00)

Women’s Singles Bronze Medal
Men’s Singles Bronze Medal
Women’s Singles Gold Medal
Men’s Singles Gold Medal
Women’s Singles Medal Ceremony
Men’s Singles Medal Ceremony

Table Tennis and Para Table Tennis, The NEC Hall 3
(14:00 – 18:45)

Women’s Singles Qualifying Round 1
Men’s Singles Qualifying Round 1
Women’s Classes 6-10 Qualifying Round 1
Women’s Classes 3-5 Qualifying Round 1
Women’s Singles Qualifying Round 2
Men’s Singles Qualifying Round 2
Men’s Classes 8-10 Qualifying Round 1
Men’s Classes 3-5 Qualifying Round 1
Women’s Singles Qualifying Round 3
Men’s Singles Qualifying Round 3

(20:30 – 2:30)

Women’s Singles Qualifying Round 1
Men’s Singles Qualifying Round 1
Women’s Classes 6-10 Qualifying Round 2
Women’s Classes 3-5 Qualifying Round 2
Women’s Singles Qualifying Round 2
Men’s Singles Qualifying Round 2
Men’s Classes 8-10 Qualifying Round 2
Men’s Classes 3-5 Qualifying Round 2
Women’s Singles Qualifying Round 3
Men’s Singles Qualifying Round 3

Weightlifting, The NEC Hall 1
(14:00 – 16:30)

Men’s 109kg
Men’s 109kg Medal Ceremony

(18:30 – 21:00)

Women’s 87+kg
Women’s 87+kg Medal Ceremony

(23:00 – 1:30)

Men’s 109+kg
Men’s 109+kg Medal Ceremony

Athletics and Para Athletics, Alexander Stadium
(14:30 – 17:45)

Men’s 1500m T53/54 Round 1
Women’s Heptathlon Long Jump
Women’s 400m Round 1
Men’s Shot Put Qualifying Rounds – A & B
Men’s 800m Round 1
Men’s 100m T11/12 Round 1
Women’s Triple Jump Qualifying Rounds – A & B
Men’s 400m Round 1

(23:00 – 2:30)

Women’s Pole Vault Medal Ceremony
Women’s Discus Throw Medal Ceremony
Men’s High Jump Final
Women’s Heptathlon Javelin Throw
Women’s 100m Semi-finals
Women’s 100m T37/38 Medal Ceremony
Men’s 100m Semi-finals
Women’s 100m T33/34 Medal Ceremony
Women’s 10000m Final
Women’s Shot Put Final
Men’s Discus Throw F42-44/F61-64 Final
Women’s Heptathlon 800m
Men’s 100m T37/38 Final
Women’s 10000m Medal Ceremony
Men’s High Jump Medal Ceremony
Women’s 100m Final
Men’s 100m Final

Badminton, The NEC Hall 5
(14:30 – 18:30)

Men’s Singles Round of 64
Women’s Singles Round of 64
Mixed Doubles Round of 64
Men’s Doubles Round of 32
Women’s Doubles Round of 32

(21:00 – 1:00)

Men’s Singles Preliminary Round of 64
Women’s Singles Preliminary Round of 64
Mixed Doubles Preliminary Round of 64

Judo, Coventry Arena
(14:30 – 17:30)

Women’s -78kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage
Women’s +78kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage
Men’s -90kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage
Men’s -100kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage
Men’s +100kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and Repechage

(21:30 – 0:15)

Men’s -90kg Medal Contests
Women’s -78kg Medal Contests
Men’s -90kg Medal Ceremony
Men’s -100kg Medal Contests
Women’s -78kg Medal Ceremony
Women’s +78kg Medal Contests
Men’s -100kg Medal Ceremony
Men’s +100kg Medal Contests
Women’s +78kg Medal Ceremony
Men’s +100kg Medal Ceremony

Aquatics – Swimming and Para Swimming, Sandwell Aquatics Centre
(15:00 – 16:15)

Men’s 200m Individual Medley Heats
Women’s 200m Freestyle S14 Heat
Men’s 200m Freestyle S14 Heat
Women’s 400m Freestyle Heats
Women’s 4x100m Medley Relay Heats
Men’s 4x100m Medley Relay Heats

(23:30 – 2:30)

Men’s 200m Individual Medley Final
Women’s 200m Freestyle S14 Final
Men’s 200m Freestyle S14 Final
Men’s 200m Individual Medley Medal Ceremony
Women’s 400m Freestyle Final
Men’s 200m Freestyle S14 Medal Ceremony
Women’s 200m Freestyle S14 Medal Ceremony
Men’s 50m Freestyle Final
Women’s 50m Backstroke Final
Women’s 400m Freestyle Medal Ceremony
Men’s 50m Freestyle Medal Ceremony
Men’s 1500m Freestyle Final
Women’s 50m Backstroke Medal Ceremony
Men’s 1500m Freestyle Medal Ceremony
Women’s 4x100m Medley Relay Final
Men’s 4x100m Medley Relay Final
Women’s 4x100m Medley Relay Medal Ceremony
Men’s 4x100m Medley Relay Medal Ceremony

Cricket T20, Edgbaston Stadium
(15:30 – 19:00)

Women’s Group A Match: Australia v Pakistan

(22:30 – 2:00)

Women’s Group A Match: India v Barbados

Cycling – Mountain Bike, Cannock Chase Forest
(16:00 – 20:30)

Men’s Cross Country Final
Men’s Cross Country Medal Ceremony
Women’s Cross Country Final
Women’s Cross Country Medal Ceremony

Boxing, The NEC Hall 4
(16:30 – 20:30)

Women’s Over 45kg – 48kg (Minimum) Quarter Finals
Women’s Over 45kg – 48kg (Minimum) Quarter Finals
Women’s Over 48kg – 50kg (Light Fly) Quarter Finals
Women’s Over 48kg – 50kg (Light Fly) Quarter Finals
Men’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals
Men’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals
Men’s Over 60kg – 63.5kg (Light Welter) Quarter Finals
Men’s Over 60kg – 63.5kg (Light Welter) Quarter Finals
Women’s Over 66kg – 70kg (Light Middle) Quarter Finals
Women’s Over 66kg – 70kg (Light Middle) Quarter Finals
Women’s Over 70kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Women’s Over 70kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Men’s Over 71kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Men’s Over 71kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Men’s Over 75kg – 80kg (Light Heavy) Quarter Finals
Men’s Over 75kg – 80kg (Light Heavy) Quarter Finals

(22:30 – 2:30)

Women’s Over 45kg – 48kg (Minimum) Quarter Finals
Women’s Over 45kg – 48kg (Minimum) Quarter Finals
Women’s Over 48kg – 50kg (Light Fly) Quarter Finals
Women’s Over 48kg – 50kg (Light Fly) Quarter Finals
Men’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals
Men’s Over 54kg – 57kg (Feather) Quarter Finals
Men’s Over 60kg – 63.5kg (Light Welter) Quarter Finals
Men’s Over 60kg – 63.5kg (Light Welter) Quarter Finals
Women’s Over 66kg – 70kg (Light Middle) Quarter Finals
Women’s Over 66kg – 70kg (Light Middle) Quarter Finals
Women’s Over 70kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Women’s Over 70kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Men’s Over 71kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Men’s Over 71kg – 75kg (Middle) Quarter Finals
Men’s Over 75kg – 80kg (Light Heavy) Quarter Finals
Men’s Over 75kg – 80kg (Light Heavy) Quarter Finals

Netball, The NEC Arena
(16:30 – 20:00)

South Africa v Wales
Uganda v Northern Ireland

(22:30 – 2:00)

Scotland v Barbados
Malawi v Trinidad & Tobago

Beach Volleyball, Smithfield
(19:00 – 22:00)

Men’s Group Match – Australia v Rwanda
Men’s Group Match – Cyprus v Tuvalu
Women’s Group Match – Kenya v Ghana

(23:30 – 2:30)

Men’s Group Match – South Africa v Maldives
Men’s Group Match – England v New Zealand
Women’s Group Match – Canada v New Zealand

(Timings are subject to change)

HAVE A GREAT DAY WITH TOP STORIES IN THE WORLD OF SPORTS

Join our Family Today!
Prev Next Story