Here is the complete list of Indian athletes participating in Tokyo Olympics along with their disciplines

The summer games are set to commence from July 23 and culminate on August 8 and will be played behind closed doors owing to the COVID-19 risk.

Saurabh Ganguly Author

Updated - 19 July 2021 4:56 pm

The Olympics is just around the corner and it's that time of the summer when the Indian sporting frenzy will for a change not revolve around the Virat Kohlis, the Rohit Sharmas or the Jasprit Bumrahs. There is a story to be told from every nook and corner of the country, there is a potential history to be made as the Indian contingent lands in Tokyo ahead of the Olympic games.

The Tokyo-bound Indian contingent has more than 120 athletes. This is already India's largest-ever contingent of athletes at the Olympics and it wouldn't be a surprise if the country bags their highest medal tally this year as they are competing in a grand total of over 80 medal events.

The summer games are set to commence from July 23 and culminate on August 8 and will be played behind closed doors.

Check out the complete list of Indian athletes who are set to compete in the tournament arranged in the alphabetical order of the discipline they are competing in.

ARCHERY- 4

Men's individual: Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai.

Men's team: Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai.

Women's individual: Deepika Kumari.

Mixed: Deepika Kumari with one of the male archers.

ATHLETICS- 26

Track and road

Men

400m hurdles: Jabir M Palliyalil

4×400m relay: Muhammed Anas Yahiya, Noah Nirmal Tom, Amoj Jacob, Arokia Rajiv, Naganathan Pandi.

20km walk: Sandeep Kumar, Rahul Rohila, Irfan Kolothum Thodi.

50km walk: Gurpreet Singh.

3000m steeplechase: Avinash Sable.

Women

100m: Dutee Chand.

200m: Dutee Chand.

20km walk: Priyanka Goswami, Bhawna Jat.

Mixed

4×400m relay: Sarthak Bhambri, Alex Antony, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan, Dhanlakshmi Sekhar.

Field

Men

Javelin throw: Neeraj Chopra, Shivpal Singh.

Long jump: Murali Sreeshankar.

Shot put: Tajinder Pal Toor.

Women

Discus throw: Kamalpreet Kaur, Seema Punia.

Javelin throw: Annu Rani.

BADMINTON- 4

Men

Singles: B Sai Praneeth.

Doubles: Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty.

Women

Singles: PV Sindhu

BOXING- 9

Men

Flyweight: Amit Panghal.

Lightweight: Manish Kaushik.

Welterweight: Vikas Krishan Yadav.

Middleweight: Ashish Kumar.

Super heavyweight: Satish Kumar.

Women

Flyweight: Mary Kom.

Lightweight: Simranjit Kaur.

Welterweight: Lovlina Borgohain.

Middleweight: Pooja Rani.

EQUESTRIAN- 1

Men

Eventing (Individual): Fouaad Mirza.

FENCING- 1

Women

Sabre: CA Bhavani Devi.

GOLF- 3

Men

Individual: Anirban Lahiri, Udayan Mane.

Women

Individual: Aditi Ashok.

GYMNASTICS- 1

Women

Artistic (individual all-around): Pranati Nayak.

HOCKEY- 36 (18 members each in men's and women's teams)

Men: PR Sreejesh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Harmanpreet Singh, Birendra Lakra, Amit Rohidas, Dilpreet Singh, Gurjant Singh, Mandeep Singh, Lalit Upadhyay, Shamsher Singh, Manpreet Singh, Hardik Singh, Sumit, Nilakanta Sharma, Vivek Prasad, Varun Kumar, Simranjeet Singh.

Women: Savita Punia, Gurjit Kaur, Deep Grace Ekka, Nikki Pradhan, Udita Duhan, Sharmila Devi, Vandana Katariya, Lalremsiami, Navneet Kaur, Rani Rampal, Navjot Kaur, Monika Malik, Nisha, Sushila Chanu, Salima Tete, Neha Goyal, Reena Khokhar, Namita Toppo.

JUDO- 1

Women

48 kg: Shushila Likmabam.

ROWING - 2

Men

Lightweight double sculls: Arjun Lal, Arvind Singh.

SAILING- 4

Men

Laser: Vishnu Saravanan.

49er: KC Ganapathy, Varun Thakkar.

Women

Laser Radial: Nethra Kumanan.

SHOOTING- 15

Men

Skeet: Angad Bajwa, Mairaj Ahmad Khan.

10m air pistol: Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma.

10m air rifle: Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar.

50m rifle 3 positions: Sanjeev Rajput, Aishwary Tomar.

Women

10m air pistol: Manu Bhaker, Yashaswini Deswal.

25m pistol: Manu Bhaker, Rahi Sarnobat.

10m air rifle: Apurvi Chandela, Elavenil Valarivan.

50m rifle 3 positions: Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant.

Mixed

10m air rifle team: Deepak Kumar and Anjum Moudgil; Divyansh Singh Panwar and Elavenil Valarivan.

10m air pistol team: Saurabh Chaudhary and Manu Bhaker; Abhishek Verma and Yashaswini Deswal.

SWIMMING- 3

Men - Swimming

100m backstroke: Srihari Nataraj.

200m butterfly: Sajan Prakash.

Women - Swimming

100m backstroke: Maana Patel.

TABLE TENNIS- 4

Men

Singles: Sharath Kamal Achanta, Sathiyan Gnanasekaran.

Women

Singles: Manika Batra, Sutirtha Mukherjee.

Mixed doubles: Sharath Kamal Achanta, Manika Batra.

TENNIS- 4

Women's doubles: Sania Mirza, Ankita Raina.

Men's singles- Sumit Nagal.

WEIGHLIFTING- 1

Women

49kg: Saikhom Mirabai Chanu.

WRESTLING- 7

Men - Freestyle

57kg: Ravi Kumar Dahiya.

65kg: Bajrang Punia.

86kg: Deepak Punia.

Women

50kg: Seema Bisla.

53kg: Vinesh Phogat.

57kg: Anshu Malik.

62kg: Sonam Malik.