Tokyo Olympics Day 9 Medal Count: India move up to 59th position after PV Sindhu’s bronze medal; China stay at top

The highlight of the day came in women's badminton singles where PV Sindhu clinched a bronze medal for India while China's Chen Yufei won the gold medal post her thrilling win over Tai Tzu-ying in the finals.

Rohan Gulaty Author

Updated - 2 August 2021 5:13 am

The Day 9 at Tokyo Olympics 2020 produced another exciting day for fans across the globe as China retained their spot at top of the medal tally with 51 medals in total. The Chinese contingent clinched 3 Gold, 1 Silver and 1 Bronze on Sunday to extend their lead over Japan and USA. Meanwhile, PV Sindhu's win in the bronze medal match helped India move slightly up to 59th position.

Talking about some key events of the day, China's Chen Yufei won the gold medal in a marathon finale contest against Tai Tzu-ying in the badminton women's singles finals. Chen eventually won the match 21-18, 19-21, 21-18 in what was one of the best grand finale in history of the competition.

Medal Tally after Day 9

Medal winners of major events

There were quite a lot of medal winners on Day 9, with so many event finals taking place on Sunday. Here is a list of few of the winners of major events in Tokyo:

Artistic Gymnastics (Men's Floor)

Gold - Artem Dolgopyat (Israel)

Silver - Rayderley Zapata (Spain)

Bronze - Xiao Ruoteng (China)

Artistic Gymnastics (Women's Vault)

Gold - Rebeca Andrade (Brazil)

Silver - MyKayla Skinner (USA)

Bronze - Yeo Seojeong (South Korea)

Artistic Gymnastics (Men's Pommel Horse)

Gold - Max Whitlock (Great Britain)

Silver - Lee Chih-kai (Chinese Taipei)

Bronze - Kazuma Kaya (Japan)

Artistic Gymnastics (Women's Uneven Bars)

Gold - Nina Derwael (Belgium)

Silver - Anastasiia Iliankova (ROC)

Bronze - Sunisa Lee (USA)

Athletics (Women's Shot Put)

Gold - Gong Lijiao (China)

Silver - Raven Saunders (USA)

Bronze - Valerie Adams (New Zealand)

Athletics (Men's High Jump)

Gold - Mutaz Essa Barshim (Qatar)

Silver - Gianmarco Tamberi (Italy)

Bronze - Maksim Nedasekau (Belarus)

Athletics (Women's Triple Jump)

Gold - Yulimar Rojas (Venezuela)

Silver - Patricia Mamona (Portugal)

Bronze - Ana Peleteiro (Spain)

Athletics (Men's 100m)

Gold - Lamont Marcell Jacobs (Italy)

Silver - Fred Kerley (USA)

Bronze - Andre De Grasse (Canada)

Badminton (Women's Singles)

Gold - Chen Yufei (China)

Silver - Tai Tzu-ying (Chinese Taipei)

Bronze - PV Sindhu (India)

Diving (Women's 3m Springboard)

Gold - Shi Tingmao (China)

Silver - Wang Han (China)

Bronze - Krysta Palmer (USA)

Fencing (Men's Team Foil)

Gold - France

Silver - ROC

Bronze - USA

Freestyle BMX (Women's BMX Freestyle Park)

Gold - Charlotte Worthington (Great Britain)

Silver - Hannah Roberts (USA)

Bronze - Nikita Ducarroz (Switzerland)

Freestyle BMX (Men's BMX Freestyle Park)

Gold - Logan Martin (Australia)

Silver - Daniel Dhers (Venezuela)

Bronze - Declan Brooks (Great Britain)

Golf (Men's Individual)

Gold - Xander Schauffele (USA)

Silver - Rory Sabbatini (Slovakia)

Bronze - Pan Cheng-tsung (Chinese Taipei)

Sailing (Laser)

Gold - Matt Wearn (Australia)

Silver - Tonci Stipanovic (Croatia)

Bronze - Hermann Tomasgaard (Norway)

Sailing (Laser Radial)

Gold - Anne-Marie Rindom (Denmark)

Silver - Josefin Olsson (Sweden)

Bronze - Marit Bouwmeester (Netherlands)

Tennis (Women's Doubles)

Gold - Katrina Siniakova/Barbora Krejcíkova (Czech Republic)

Silver - Viktorija Golubic/Belinda Bencic (Switzerland)

Bronze - Luisa Stefani/Laura Pigossi (Brazil)

Tennis (Men's Singles)

Gold - Alexander Zverev (Germany)

Silver - Karen Khachanov (ROC)

Bronze - Pablo Carreno Busta (Spain)

Tennis (Mixed Doubles)

Gold - Andrey Rublev/Anastasia Pavlyuchenkova (ROC)

Silver - Aslan Karatsev/Elena Vesnina (ROC)

Bronze - John Peers/Ashleigh Barty (Australia)

Weightlifting (Women's 76kg)

Gold - Neisi Dajomes (Equador)

Silver - Katherine Nye (USA)

Bronze - Aremi Fuentes (Mexico)

Swimming (Women's 50m Freestyle)

Gold - Emma McKeon (Australia)

Silver - Sarah Sjöström (Sweden)

Bronze - Pernille Blume (Denmark)

Swimming (Men's 50m Freestyle)

Gold - Caeleb Dressel (USA)

Silver - Florent Manaudou (France)

Bronze - Bruno Fratus (Brazil)

FASTEST NEWS FANTASY TIPS FOR
ALL GAMES

LIVE SCORES BALL-BY-BALL
COMMENTARY

LIVE SHOWS PLAYER
STATISTICS