Tokyo Paralympics 2020 Day 3 Medal Count: China extends lead at top with 20 gold medals; India ensured of first medal

It was the People’s Republic of China who once again fetched the limelight on Day 3 of the Paralympic Games

Yaksh Author

Updated - 27 August 2021 11:26 pm

Day 3 of the Tokyo Summer Paralympics 2020 proved to a historic one for India as paddler Bhavinaben Patel secured the first medal after defeating Serbia’s Borislava Peric-Rankovic in straight sets to enter the semi-finals. Not only Patel, but archer Rakesh Kumar registered his personal best record to finish third in the Men’s Individual Compound with a tally of 699 points.

However, it was the People’s Republic of China who once again fetched the limelight on Day 3 of the Paralympic Games by securing a total of 20 gold medals. The second place is secured by Great Britian with 9 gold medals, Russia, who also have 9 gold medals. Having said that with multiple events scheduled on August 27, Friday at the Tokyo Paralympics 2020 Games, let us focus upon the medalists from some key events.

Winners From Some Key Events at Tokyo Paralympics 2020 Day 3: Friday, August 27

Athletics- Women’s Long Jump: Sports Class: T11

Gold- Silvania Costa de Oliviera (Brazil)

Silver- Asila Mirzayorova (Uzbekistan)

Bronze- Yullia Pavlenko (Ukraine)

Athletics- Women’s Shot Put: Sports Class: F41

Gold- Raoua Tlili (Tunisia)

Silver- Mayerli Buitrago Ariza (Colombia)

Bronze- Antonella Ruiz Diaz (Argentina)

Athletics- Women’s Discuss Throw: Sports Class: F55

Gold- Feixia Dong (China)

Silver- Diana Dadzite (Latvia)

Bronze- Rosa Maria Guerrero Cazares (Mexico)

Athletics- Men’s Javelin Throw: Sports Class: F38

Gold- Jose Gregorio Lemos Rivas (Colombia)

Silver- Vladyslav Bilyi (Ukraine)

Bronze- Luis Fernando Lucumi Villegas (Colombia)

Athletics- Women’s 100m: Sports Class: T35

Gold- Xia Zhou (China)

Silver- Isis Holt (Australia)

Bronze- Maria Lyle (Great Britain)

Equestrian- Dressage Individual Test: Sports Class: Gl

Gold- Roxanne Trunnell (USA)

Silver- Rihards Snikus (Latvia)

Bronze- Sara Morganti (Italy)

Powerlifting- Men’s 59Kg: Sports Class: PWL

Gold- Yongkai Qi (China)

Silver- Sherif Osman (Egypt)

Bronze- Herbert Aceituno (El Salvador)

Swimming- Men’s 100m Backstroke: Sports Class: S12

Gold- Raman Salei (Azerbaijan)

Silver- Sergii Klippert (Ukraine)

Bronze- Stephen Clegg (Great Britain)

Swimming- Women’s 100m Backstroke: Sports Class: S12

Gold- Hannah Russell (Great Britain)

Silver- Daria Pikalova (RPC)

Bronze- Maria Carolina Gomes Santiago (Brazil)

Swimming- Men’s 50m Freestyle: Sports Class: S11

Gold- Wendell Belarmino Pereira (Brazil)

Silver- Dondong Hua (China)

Bronze- Edgaras Matakas (Lithuania)

Swimming- Women’s 50m Butterfly: Sports Class: S5

Gold- Dong LU (China)

Silver- Marta Fernandez Infante (Spain)

Bronze- Jiao Cheng (China)

Match 33

Delhi vs Hyderabad

22 September 2021 07:30 pm ist

Match 34

Mumbai vs Kolkata

23 September 2021 07:30 pm ist

Match 33

Delhi vs Hyderabad

22 September 2021 07:30 pm ist

TAP HERE TO PLAY
CRICKET QUIZZES

join now