Tokyo Paralympics Day 4 Medal Count: China remains firm at top with Great Britain storming their way up; India set to compete in first gold medal clash

It was the Great Britain who fetched the limelight on Day 4 of the Paralympic Games.

Yaksh Author

Updated - 29 August 2021 10:34 am

Day 4 of the Tokyo Summer Paralympic 2020 Games only went onto emphasise upon the legacy of Indian paddler Bhavinaben Patel, who defied all odds to pave her way through to the gold medal match against the world no. 1 Zhou Ying. After a hard-fought effort, archer Rakesh Kumar also kept India’s hopes alive to secure a medal as he defeated Hong Kong’s K.C.Ngai in the 1/16 Elimination round.

Apart from which, Great Britain had a busy day on the podium as the contingent managed to secure more than 6 gold medals on Day 4. Safe to say that their hard-work managed to lift them up to the second position behind China, who remains at the top of the medal tally with a total of 31 gold medals. So with abundance of events on display for sports fans, lets take a look at all the medalists in different sports events on Day 4 of the Tokyo Paralympics 2020.

Winners From Some Key Events at Tokyo Paralympics 2020 Day 4: Saturday, August 28

Athletics- Women’s Log Jump: Sports Class: F13

 Gold- Fleur Jong (Netherlands)

Silver- Marie Amelie Le Fur (France)

Bronze- Marlene van Gansewinkel (Netherlands)

Athletics- Women’s Javelin Throw: Sports Class: F13

Gold- Nozimakhon Kayumova (Uzbekistan)

Silver- Yuping Zhao (China)

Bronze- Lizaveta Piatrenka (Belarus)

Athletics- Men’s Club Throw: Sports Class: F32

Gold- Li Lou (China)

Silver- Athanasios Konstantinidis (Greece)

Bronze- Walid Ferhah (Algeria)

Athletics- Men’s 100m: Sports Class: T38

Gold- Thomas Young (Great Britain)

Silver- Dening Zhu (China)

Bronze- Evan O’Hanlon (Australia)

Athletics- Women’s 100m: Sports Class: T38

Gold- Sophie Hahn (Great Britain)

Silver- Darian Faisury Jimenez Sanchez (Colombia)

Bronze- Lindy Ave (Germany)

Cycling Track- Men’s B1000m Time Trial: Sports Class: B

Gold- Neil Fachie (Great Britain)

Silver- James Ball (Great Britain)

Bronze- Raphael Beaugillet (France)

Powerlifting- Men’s 80Kg: Sports Class: PWL

Gold- Roohallah Rostami (Islamic Republic of Iran)

Silver- Xiaofei Gu (China)

Bronze- Mohamed Elelfat (Egypt)

Swimming- Women’s 100m Breaststroke: Sports Class: SB6

Gold- Maisie Summers-Newton (Great Britain)

Silver- Daomin Liu (China)

Bronze- Sophia Herzog (USA)

Swimming- Men’s 100m Freestyle: Sports Class: S10

Gold- Maksym Krypak (Ukraine)

Silver- Rowan Crothers (Australia)

Bronze- Stefano Raimondi (Italy)

Swimming- Women’s 100m Backstroke: Sports Class: S11

Gold- Liwen Cai (China)

Silver- Xinyi Wang (China)

Bronze- Guizhi Li (China)

Triathlon- Men’s: Sports Class: PTS4

Gold- Alexis Hanquinquant (France)

Silver- Hideki Uda (Japan)

Bronze- Alejandro Sanchez Palomero (Spain)

Match 34

Mumbai vs Kolkata

23 September 2021 07:30 pm ist

Match 35

Bangalore vs Chennai

24 September 2021 07:30 pm ist

Match 34

Mumbai vs Kolkata

23 September 2021 07:30 pm ist

TAP HERE TO PLAY
CRICKET QUIZZES

join now