India seems to have registered their best ever performance on Day 11 of the Tokyo Paralympics 2020 games, courtesy 0f 2 gold medal triumphs from shuttler Pramod Bhagat and shooter Manish Narwal, who broke the Paralympics record in doing so. However, India went onto clinch a silver and a bronze on Day 11. Moreover, a shuttler also managed to pave his way into the gold medal contest.
Talking about the most dominant team, China extended their tally with 93 gold medals. The numero uno contingent of the Tokyo Paralympics 2020 games has performed superbly and is way ahead in the medal tally as compared to the contingent placed second (Great Britain with 41 gold medals). However, RPC managed to obtain the third spot with 36 gold medals, with USA on their tails with 35 gold medals. Having said that, with plenty of events at the disposal of sports fans, let us look upon the medalists from Day 11.
Medalists from Day 11 of Tokyo Paralympics 2020 Games: Saturday, September 4
Archery- Mixed Team Recurve
Gold- RPC
Silver- Italy
Bronze- China
Athletics- Women’s Javelin Throw: Sports Class: F54
Gold- Flora Ugwunwa (Nigeria)
Silver- Nurkhon Kurbanova (Uzbekistan)
Bronze- Liwan Yang (China)
Athletics- Women’s 800m: Sports Class: T34
Gold- Hannah Cockroft (Great Britain)
Silver- Kare Adenegan (Great Britain)
Bronze- Alexa Halko (USA)
Athletics- Men’s 200m: Sports Class: T35
Gold- Dmitrii Safronov (RPC)
Silver- Ihor Tsvietov (Ukraine)
Bronze- Artem Kalashian (RPC)
Athletics- Men’s 100m: Sports Class: T36
Gold- Peicheng Deng (China)
Silver- James Turner (Australia)
Bronze- Alexis Sebastian Chavez (Argentina)
Athletics- Women’s 100m: Sports Class: T63
Gold- Ambra Sabatini (Italy)
Silver- Martina Caironi (Italy)
Bronze- Monica Graziana Contrafatto (Italy)
Badminton- Men’s Singles: Sports Class: SL3
Gold- Pramod Bhagat (India)
Silver- Daniel Bethell (Great Britain)
Bronze- Manoj Sarkar (India)
Canoe Sprint- Women’s Kayak Single 200m: Sports Class: KL3
Gold- Laura Sugar (Great Britain)
Silver- Nelia Barbosa (France)
Bronze- Felicia Laberer (Germany)
Football- Men’s
Gold- Brazil
Silver- Argentina
Bronze- Morocco
Shooting- Mixed 50m Pistol: Sports Class: SH1
Gold- Manish Narwal (india)
Silver- Singhraj (India)
Bronze- Sergey Malyshev (RPC)
Wheelchair Basketball- Women’s
Gold- Netherlands
Silver- China
Bronze- USA
Wheelchair Tennis- Men’s
Gold- Shingo Kunieda (Japan)
Silver- Tom Egberink (Netherlands)
Bronze- Gordon Reid (Great Britain)